فناوری مقاله

دیتا سنترها را بیشتر بشناسیم

یکی از تجهیزات مهم هر فرد، شرکت و یا سازمان فعال در حوزه رایانه و اینترنت دیتا سنترها هستند، از این رو پارسا اسپیس قصد دارد؛ ضمن بررسی دیتاسنتر در مقاله فوق، به معرفی بزرگترین دیتاسنترهای جهان و ایران بپردازد.
از اوایل دهه ۱۹۹۰ میلادی با فراگیر شدن اینترنت، شرکت ها و سازمان‌های فعال در عرصه وب دیگر نتوانستند، خودشان از سرورهایشان نگهداری کنند چرا که هزینه نگهداری سرورها مقرون به صرفه نبود. بنابراین جهت رفع مشکل نگهداری و تعمیر سرور ها، دیتاسنتر ها ایجاد شدند.
Data center یا مرکز داده با در اختیار داشتن اتصالات پرسرعت به اینترنت و سرور های قدرتمند به تعداد زیاد، امکان راه اندازی سرورهای وب را برای عموم شهروندان ممکن ساخته است.
صاحبان سایت ها با اجاره فضاهای این سرور ها، سایت های خود را در اینترنت منتشر و در معرض دید همگان قرار می دهند. البته شرکت های بزرگ با سرمایه ی مناسب به صورت کلی از مرکز داده، یک سرور کامل را اجاره می کنند و آن را از راه دور و با ابزار های خاصی مدیریت و کنترل می کنند، ما نیز در پارسااسپیس از دیتاسنتر های جهانی و پیشرفته، جهت نگهداری اطلاعات مشتریان و ارائه سرویس‌های هاست استفاده می‌کنیم، به طور خلاصه می‌توان گفت که دیتاسنتر محل نگهداری از سرور ها است.
شاید برای بسیاری از شما این سوال مطرح شود که اجاره سرورها از دیتاسنتر، به چه میزان است و به چه مولفه هایی بستگی دارد؟
اجاره‌ی سرور ها از دیتاسنتر ها و هزینه ی های آن بسته به پارامتر های متنوعی مثل سرعت CPU و مقدار حافظه RAM، اندازه ی هارد دیسک سرور و حداکثر ترافیکی که ماهانه در اختیار سرور قرار داده می شود؛ بستگی دارد و همچنین سیستم عامل و نوع دیتاسنتر متفاوت می باشد.
معمولا دیتاسنترها دارای اتصالات شاخه‌ای و قوی می‌باشند، که در صورت بروز مشکل برای هر یک از اتصالات، از اینترنت دیگری استفاده می کنند و به همین دلیل همیشه در دسترس هستند به طوری که سرویس دهی بدون وقفه، یکی از مهم ترین ویژگی در دیتاسنترها است.
دیتاسنترها برای خلاصی از وقفه و به دنبال آن اختلال، مجهز به UPSهای بزرگ و ژنراتور های بسیار قوی، جهت استفاده در مواقع ضروری می باشند.
دیتا سنترها در بین ۲ نوع سرور رواج بیشتری دارند، Rackmount و یا Desktop سرورهای مذکور هستند. هرچند که از این دو، سرور Desktop استفاده بیشتری نسبت به Rackmount دارد.
اما این سرورها چه مزایایی دارند که، دیتاسنترها تمایل بیشتری بر همکاری باآن ها دارند؟
با توجه به اینکه اکثر دیتاسنترها از سرور های Desktop استفاده می‌کنند، ساختمان‌های نگهداری از این سرورها داری سقف‌های بلند جهت تهویه مناسب هوا می باشد تا دمای فضای مذکور پایین نگه داشته شود و از داغ شدن سرورها جلوگیری شود. بخشی از دیتاسنترها تحت ‌عنوان اتاق کنترل و نظارت عملکرد سرورها را بررسی می‌کند، که مهندسان ناظر در این قسمت مشغول کنترل و بررسی ۲۴ ساعته کلیه سرور های درون دیتاسنتر هستند.
سرور های Rackmount حجم کمتری دارد و به طبع فضای کمتری هم اشغال می‌کند اما قیمت آن ها بسیار بالا است و نسبت به سرور Desktop صرفه اقتصادی ندارد.
محل نگه داری سرور ها
سرور ها در محفظه هایی به نام رک قرار داده می شوند تا به صورت ثابت در محل خود محفوظ باشند. تقسیم بندی فضای دیتاسنتر با رک ها صورت می‌گیرد. هر رک نیز اندازه متفاوتی دارد که تعداد سرور ها باتوجه به اندازه رک، جایگذاری می شود.
در دیتاسنتر ها علاوه بر موارد ذکر شده، امنیت و پایداری سرور ها نیز بسیار حائز اهمیت است سیستم های خنک کننده، اطفای حریق و ژنراتور های برق جزو مواردی هستند که پایداری و امنیت سرورها را دیتاسنترها ارتقا می‌دهند.

مشخصات فیزیکی :
همانطور که پیش‌تر گفتیم، با توجه به این نکته که اکثر سرورهای وب از نوع Desktop هستند، ساختمان‌های مراکز داده‌ای اکثرا با سقف‌های بلند ساخته می‌شوند که علاوه بر تهویه هوا، سرویس‌های بیشتری را ساپورت کنند. همچنین در تمامی دیتاسنتر ها، مسیرهایی برای گذراندن کابل‌های شبکه و همچنین کابل‌های برق وجود دارد. علاوه بر این‌ها، وجود سیستم تهویه قوی برای پایین نگاه داشتن دمای سرورها ضروری می‌باشد. البته مشخصاتی هم‌چون وجود سقف کاذب، کف کاذب و همچنین سیستم اطفاء حریق در برخی موارد توصیه شده است.
نحوه در اختیار گرفتن یک سرور وب :
پس از اینکه متقاضی سرور، با شرایط قراردادی که دیتاسنتر، مفاد آن را تنظیم کرده موافقت کرد، یک سرور در اختیار وی گذاشته می‌شود. بسته به نوع قرارداد سرور می‌تواند تنها شامل سیستم عامل و یا نرم‌افزارهای کمکی همچون نرم‌افزارهای FTP و یا Control Panel سایت باشد. در صورتی که این نرم‌افزارها بر روی سرور نصب نشده باشد، متقاضی خود باید این نرم‌افزارها را نصب کند. اکثر کاربران از طریق Remote Terminalها و یا نرم‌افزارهای خاصی مانند PCAnywere سرور خود را از راه دور کنترل می‌کنند. پس از نصب و تنظیمات نرم‌افزاری، سرور آماده سرویس دهی می‌شود و بر حسب نیاز متقاضی مورد استفاده قرار می‌گیرد. نکته قابل توجه، کنترل سرورها توسط کاربران از راه دور است. با توجه به این موضوع مسئولیت کلیه مسائل و مشکلات سرور، از جمله از کار افتادن سرویس‌ها و نرم‌افزارها و یا حملات هکری به عهده متقاضی می‌باشد.
ضرورت راه‌اندازی  Data Center در ایران :
شرکت‌های ایرانی از روش‌های متفاوتی برای راه‌اندازی سایت‌های خود استفاده می‌کنند. برخی از امکانات ISP های داخلی استفاده می‌کنند. این روش علی رغم این که امکان پشتیبانی مناسبی را برای مدیر سایت فراهم می‌کند، از سوی دیگر به دلیل پایین بودن پهنای باند ISP های ایرانی و همچنین نامتقارن بودن اتصالات (پایین‌تر بودن پهنای باند ارسال نسبت به دریافت) و همچنین بالا بودن ترافیک در برخی ساعات خاص، عملا باعث کندشدن سایت می‌شود. روش دیگر، استفاده از امکانات شرکت‌های خارجی است که به روش‌های مختلفی انجام می‌پذیرد، این روش‌ها علاوه بر بالا بردن هزینه‌ها، مشکلات خاصی را برای سایت‌های ایرانی به وجود آورده است که از مهمترین آنها می توان به مسایل امنیتی اشاره کرد که برای مدتی بزرگترین دغدغه مدیران سایتهای ایرانی بود.

به طبع راه اندازی دیتاسنترها در ایران دارای حسن و مزایای بسیاری می باشد که مهمترین آن ها، پایین آمدن ترافیک Gatewayهای شرکت مخابرات، استفاده بهینه از امکانات موجود، مقرون به صرفه اقتصادی، امنیت بیشتر برای سرورها و … می‌باشد.
سرویس‌های داخل ایران خود را با همکاری دیتاسنترهای (ParsOnline) پارس آنلاین، (Afranet) افرانت،  (Ashena) آشنا، (Asiatech) آسیاتک و مخابرات ارائه می‌کنند.
و اما در ادامه این مطلب به معرفی بزرگترین دیتاسنترهای جهان که هریک به نوعی در دنیای اینترنت انقلابی به پا کرده اند، می‌پردازیم.
Citadel در نزدیکی شهر تسلا که لقب پاک ترین دیتاسنتر جهان را به خود اختصاص داده است.
از دیگر دیتاسنترهای مطرح، محدوده گروه های اطلاعات بین المللی، با موسسی به نام لانگ فنگ در کشور چین می باشد که بزرگی آن قریب بر ۶/۳میلیون فوت مربع است.
دیگر دیتاسنترهای بزرگ سوئچ SuperNAP با مدیریت لاس وگاس، در شهر نوادا با ۳.۵ میلیون فوت مربع و DFT مرکز داده Ashburn ویرجینیا، با ۱.۶ میلیون فوت مربع می‌باشند. یوتا مرکز داده با ۱.۵ میلیون فوت مربع، مایکروسافت با ۱.۲ میلیون فوت مربع، Lakeside با ۱.۱ میلیون فوت مربع، tulip با ۱میلیون فوت مربع، QTS با ۹۹۰۰۰۰ فوت مربع و نسل بعدی داده اروپا با ۷۵۰۰۰۰۰فوت مربع از دیگر دیتاسنترهای بزرگ و فعال جهان می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *