مقاله

برندسازی؛ ابزار توسعه کسب و کار اینترنتی

گام به گام تا داشتن یک برند معتبر؛

امروزه صاحبان همه کسب و کارها به این می اندیشند که چگونه نام خود را در ذهن مشتریان ماندگار کنند و به مرحله ای برسند که مشتری پس از هر بار احساس نیاز، یک نام ثابت را به خاطر بیاورد. این مرحله زمانی اتفاق میفتد که  نام تجاری شما، به شهرت و محبوبیت رسیده باشد و عملیات برندسازی را موفقیت آمیز طی کرده باشید. برندسازی اتفاقی نیست که یک شبه رخ دهد و صبر و پشتکار فراوانی را می  طلبد. البته گاهی دیده می شود که یک اقدام از سوی سازمان یا شرکتی، به یک باره آن ها را به محبوبیت می رساند و بازار کارشان را چند برابر می کند اما باید بدانید این اقدام ناگهانی، در پس خود، مدت های طولانی اندیشه، مشورت، تلاش، آزمون و خطا و برنامه ریزی را به همراه داشته است تا توانسته با یک اقدام، توجه بخش کثیری را به سوی خود معطوف کند. این مسئله نشان می دهد که از بدو تأسیس سازمان ها ایجاد یک برند برای مدیران اهمیت دارد و از این طریق می کوشند تا به کسب و کار خود ثبات ببخشند. برندهای معروفی که هر روزه از طریق صدا و سیما، تبلیغات صوتی و بصری در ذهن ما یادآوری می شوند، ثمره تلاش هایی هستند که در زمینه تبلیغات با چاشنی خلاقیت، پشتکار و نوآوری بدست آمده اند. در این نوشتار ابتدا بهتر است برند و برندینگ را مورد بحث قرار دهیم.

برندسازی چیست؟

برندسازی یا برندینگ (Branding) فرآیندی منظم است که برای ایجاد آگاهی و افزایش وفاداری مشتری استفاده می­شود. هدف اصلی از برندسازی  برای یک محصول، خدمت یا سازمان ایجاد ذهنیت و چشم انداز مثبت نسبت به عرضه خود به مشتریان است، تا جایی که رفع نیازهای خود را در گرو مراجعه به این برند بدانند. برندسازی استفاده از هر فرصتی است تا بگوییم چرا مردم باید یک برند یا نام تجاری را نسبت به سایر برندها ترجیح و انتخاب نمایند. تبلیغات، روابط عمومی، پیشبرد فروش، بازاریابی مستقیم، فروش شخصی، بسته بندی، رویدادها و اسپانسرینگ و خدمات مشتری از جمله ابزارهایی است که در اختیار مدیران سازمانی قرار می گیرد تا با استفاده از آن ها بتوانند خود را بیشتر و بهتر بشناسانند.

پیش به سوی هدف

هدف برندسازی آن است که به ساده ترین روش و خیلی راحت به مشتریان شما کمک کند تا متوجه شوند برند شما چه چیزی پیشنهاد می دهد و چه چیزی آن را از سایرین متمایز می کند. اما برندینگ فقط یک پیشنهاد فروش منحصر به فرد نیست، بلکه ترکیبی از تمام روش هایی است که از طریق آنها با آنچه برندتان بر پایه ی آن استوار است، ارتباط برقرار می کنید. یک نکته مهم در مورد برندسازی این است که برند شما در سیستم سازمانی باید کاملاً یکپارچه باشد یعنی مفهوم برند شما باید در همه‌ی ابعاد کسب ‌وکارتان جاری باشد و همه کارکنان در طرز پاسخ دادن به سوالات، پوشش، متون، تبلیغات تصویری، پایگاه اینترنتی و … مشهود باشد.

ابزارهای برندسازی

امروزه برای موفقیت در عرصه برندسازی از ابزارهای گوناگونی استفاده می شود و یکی از این ابزارهای قدرتمند، تبلیغات با روش های متنوع است. روش هایی که شاید به تنهایی نتوانند  به میزان مطلوب موثر باشند اما اگر هر یک در زمان و شرایط مربوط به خود به کار گرفته شوند، تأثیر زیادی را به همراه خواهند داشت. وضعیت تبلیغات و پذیرنده های آن نسبت به گذشته دچار تحولات بسیاری شده و با شیوه های قدیمی نمی توان نگاه ها را به سوی محصول یا خدمتی معطوف کرد. یکی از مهم ترین ابزارهای تبلیغاتی که در دنیای امروز به بهبود کیفیت تبلیغات کمک می کند، استفاده از ظرفیت اینترنت است.  شبکه جهانی اینترنت به عنوان بخش مهمی از زندگی مردم و با ضریب بالای نفوذ در زندگی شخصی آن ها، یکی از مهم ترین کانال های تبلیغاتی محسوب می شود که از قضا اکنون مهم ترین کانال شناخته می شود. متوسط استفاده از اینترنت بین ۲ تا ۳ ساعت متغیر است و در این زمان استثنائی، می توان موثرترین ارتباطات را کلید زد.

از فروش تا برندسازی در اینترنت

امروزه بسیاری از محصولات و خدمات از طریق اینترنت به افراد عرضه می شوند و مردم ترجیح می دهند با استفاده از این ابزار با کمترین میزان تردد، هزینه و زحمت به کالاها و محصولات دلخواه خود دسترسی پیدا کنند. این تصمیم اتفاقی رخ نمی دهد و استفاده از یک سرویس، سایت یا فروشگاه اینترنتی نیازمند آن است که قبلاً فرآیندهای برندسازی به خوبی رخ داده باشد.

در فرآیند برندسازی اولین گامی که باید بردارید این است که تشخیص دهید مزیت رقابتی شما نسبت به دیگران چیست و از این مزیت برای ماندگار شدن استفاده کنید. این مزیت می تواند کیفیت، زیبایی، قیمت یا خدمات پس از فروش باشد که شما در آن منحصر به فرد هستید. حتی می توانید برای این مزیت یک شعار طراحی کنید و با تکرار این شعار، آن را در انحصار خود درآورید به طوری هر جا این شعار دیده شود، نام شرکت یا محصول شما به ذهن افراد برسد. پس از آن که مزیت رقابت خود را تشخیص دادید، لازم است آن را در قالب یک پیام متنی، صوتی یا تصویری یا ترکیبی از همه این ها برای مشتریانتان تشریح کنید. فراموش نکنید، بهترین و با کیفیت ترین محصولات و خدمات هم تا زمانی که نام آشنا نشوند، مشتریان چندانی جذب نخواهند کرد. در معرفی خود شفاف و صریح باشید. یک پیام کلی به برند سازی کمکی نخواهد کرد و مشتری به طور دقیق باید بداند شما چه محصول یا خدماتی را به او عرضه خواهید کرد. پیشنهاد شما به مشتری، باید در قالب ادبیات روز مطرح شود به این معنا که بدانید از چه عبارات و کلماتی برای جذابیت بخشیدن به نام و پیشنهاد خود استفاده کنید.

در ادامه چند راهکاری که می تواند مسیر برند شدن را برای شما کوتاهتر کند، آورده شده است:

  1. پاسخگو باشید

بخش زیادی از موفقیت در برندسازی، مدیون نوع رفتار کارکنان و کانال های ارتباطی میان مشتری با شماست. به عنوان مثال اگر پیامک را برای تبلیغات برند خود انتخاب کرده اید، باید در پیامک خود شماره یا آدرسی را برای برقراری ارتباط به مخاطب معرفی کنید تا در صورتی که مایل بود از محصولات یا خدمات شما استفاده کند یا شما را در لیست علاقمندی هایش قرار دهد، به سرعت این کار را انجام دهد و شما را از اولویت خارج نکند. بدیهی است اگر در نخستین تماس ها این راه ارتباطی را به او معرفی نکنید، شما از فهرست توجه مخاطب خارج می شوید.

  1. شما خودتان هستید نه “استیو جابز”!

“استیو جابز” و “بیل گیتس” مالکان موفق برندهای خودشان هستند و شما نمی توانید برای موفق شدن در معرفی خود از آن ها الهام بگیرید؛ چرا که این الهام گرفتن شما را پشت یک برند بزرگ پنهان خواهد کرد و اجازه نمی دهد دیده شوید. علاوه بر آن، اتهام تقلید، از محبوبیت شما نزد مشتریان باهوش می کاهد.

  1. کوتاه و مختصر باشید

تصور نکنید که اگر در اولین گفت و گو اطلاعات کامل و طولانی از کسب و کار خود را به دریافت کنندگان ارائه دهید، توجه بیشتری را جلب می کنید و یا ماندگاتر می شوید. واقعیت این است که مقدار زمان توجه مردم به یک مطلب کاهش یافته و رمز پیروزی در اختصار است. شما باید طلایی ترین نکات را بشناسید و آن ها را به کار ببرید تا گیرنده بتواند شما را از دیگران تمیز دهد و از بین تمام پیشنهاد دهندگان، شما را انتخاب کند.

  1. نشان دهید که متفاوت هستید!

برای نشان دادن تفاوت خود با رقبایتان، نباید بر این موضوع تأکید کنید بلکه لازم است در عمل نشان دهید که متفاوت هستید. این تفاوت باید در حرفه ای بودن، متمایز بودن خدمات و محصولات، احترام به مشتری، دسترسی، درک سلایق و علایق مشهود باشد و مشتری دامنه گسترده فعالیت های شما را یک امتیاز مثبت برای همراهی تلقی کند.

  1. مراقب اعتبار خود باشید

برند شما، اعتبار شما در نزد مشتری است. برند به مشتریان شما می‌گوید که چه انتظاری از محصولات و خدمات شما داشته باشند و این که تفاوت آنچه شما ارائه می ‌دهید با آنچه رقبا عرضه می‌کنند، چیست.

برند، برآیندی از شخصیت فعلی شما، شخصیتی که می‌خواهید باشید و برداشت دیگران از شخصیت شما است. برندسازی صرفاً از این لحاظ دشوار است که شکست و موفقیت آن توسط واکنش مشتریان، نسبت به فعالیت های بازاریابی و برندینگ شما، سنجیده می شود. با این وجود هیچ راهی به روی شما بسته نیست و می توانید با استفاده از امکانات موجود به بهترین نحو نتیجه بگیرید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *