فناوری مقاله

امنیت اطلاعات در دنیای ارتباطات

عبور از دیوارهای نامرئی حریم خصوصی ممنوع

با این که دنیای ارتباطات به ما این فرصت را می دهد تا با جامعه بزرگی پیوند برقرار کنیم و بدون محدودیت، پیام خود را به آن ها منتقل کنیم اما حتی در این دنیای گسترده هم حریم خصوصی پر اهمیت و ارزشمند است و هیچ کس حاضر نیست به بهای برقراری ارتباط، حریم خصوصی خود را در معرض خطر قرار دهد. وقتی پای به عرصه پر هیجان ارتباطات به ویژه فراتر از حد یک خانواده می گذارید، دو محدودیت پیش روی شما قرار دارد؛ اول حریم خصوصی خودتان که نباید در معرض تعدی قرار بگیرد و دیگری حریمی است که مخاطب شما برای خود تعریف کرده است و اجازه ندارید از دیوارهای نامرئی آن عبور کنید. این ۲ حریم تعریف گسترده ای دارد و شناخت آن به تداوم ارتباط موثر کمک می کند. برای هر فردی مهم است که بتواند از حریم شخصی خود حراست کند حتی اگر لازم باشد برخی ارتباطات را محدود یا قطع کند. قانون نیز این حق را به همه کاربران ابزارهای ارتباطی داده است که از محیطی امن و ایمن برخوردار باشند و حریم خصوصی شان دستخوش تعرض نشود.

جلب اعتماد مخاطب با دایره امن ارتباط

رعایت این اصول در هر گونه از انواع ارتباط و هر نوع ابزار، امری ضروری و بدیهی است و تحت هر شرایطی باید بتوانید با ایجاد رابطه ای امن، ضمن جلب اعتماد مخاطب خود، فرآیند سالم ارتباط را برقرار کنید. امروزه بیشترین سهم ارتباطات متعلق به شبکه های گسترده مبتنی بر تلفن همراه و رایانه است و این ابزارها، سهم زیادی از ارتباطات غیر فیزیکی را میان جامعه کثیری از افراد به خود اختصاص داده اند. در چنین فضایی به نظر می رسد شناخت هر ابزار و رعایت اصول مربوط به اقتضائات آن می تواند به انتقال با کیفیت پیام بینجامد.

امن ترین کانال های ارتباطی

وقتی شما ابزاری را برای انتقال پیام انتخاب می کنید، در نظر دارید که یک پیام مشخص را که دلخواه یا نیاز خود و مخاطبتان است ارسال کنید. برخی این ابزارها به طور ذاتی امن هستند و تنها چیزی که در آن اهمیت دارد، دقت در انتخاب محتوا است تا این محتوا اطلاعات محرمانه را منتشر نکند.  به عنوان مثال پیامک و سامانه پیامک از جمله ابزارهایی هستند که شرط امنیت را در انتقال پیام رعایت می کنند و چون مبتنی بر متن و در قالب شبکه مخابراتی به انتقال پیام می پردازد، خطر چندانی از باب تهدید حریم خصوصی افراد وجود ندارد. در این نوع از ارتباط تنها باید مراقب بود اطلاعات محرمانه یا خصوصی افراد منتشر نشود.

اینترنت؛ جذاب اما پر مخاطره

اما سایر ابزارهای انتقال پیام که در شمار پر طرفدارترین کانال های ارتباطی نیز هستند، اغلب مبتنی بر شبکه جهانی اینترنت فعال هستند و از این جهت تهدید بیشتری از نظر حریم خصوصی و امنیت اطلاعات و ارتباطات احساس می شود. اینترنت در کنار همه خدماتی که به مردم آگاه و هوشمند جهان امروز عرضه می کند، این امکان را هم  به برخی کاربران می دهد  که تحت شرایط خاصی وارد خصوصی ترین لایه های زندگی افراد شده و اطلاعات آن ها را منتشر و یا مورد بهره برداری قرار دهند.

این موضوع برای افراد و سازمان ها یک خطر بالقوه است و امنیت کاری و خصوصی آن ها را تهدید می کند. از این رو شناخت و درک اصول کار با ابزارهای ارتباطی به اندازه استفاده از آن ها مهم است. در ادامه  بخشی از مواردی که می توان در این خصوص مورد توجه قرار داد را می خوانید؛

ورود به حساب کاربری

یکی از مهم ترین نکات در حفظ امنیت اطلاعات و ارتباطات مربوط به نحوه ساخت و استفاده از حساب کاربری تان در همه ابزار هایی است که مبنای اینترنتی دارند. در این  ابزارها چگونگی ساختن حساب، رمزی که برای ورود به حساب اختصاص می دهید، اپلیکیشنی که از آن استفاده می کنید و دقتی که در ورود و خروج به حسابتان به کار می برید، همه دست به دست هم می دهند تا سطح امنیت اطلاعات شما را تعیین کنند. لازم است در انتخاب نام کاربری و رمز عبور دقت کافی را به کار گیرید. در صورتی که رمز ورود شما ساده و قابل پیش بینی باشد، افراد دیگری می توانند با ثبت نام کاربری تان، وارد حساب شما شوند و به اطلاعاتتان دسترسی پیدا کنند. همچنین اگر فراموش کنید از حساب خود خارج شوید و حسابتان در حالت باز قرار داشته باشد، دیگران به راحتی می توانند به جای شما از آن استفاده کنند. اپلیکیشن ها، سایت ها و مرورگرهایی که برای ورود استفاده می کنید لازم است از اعتبار و استاندارد کافی برخوردار باشد. برنامه هایی که توسط غیر حرفه ها و مجموعه های غیرمعتبر تهیه شده اند ممکن است برای نگهداری از اطلاعات شما ایمن نباشد.

دقت در دریافت و ارسال فایل

در کنار مطالبی که با پسوند مشخص و قابل تشخیص  مانند تصویر، فایل متنی، صوت یا ویدئو وجود دارند، پسوند برخی فایل ها ناشناخته و جدید است. در مورد چنین فایل هایی لازم است حداکثر احتیاط را به کار گیرید و در مورد ارسال یا دریافت آن پس از آگاهی از محتوا تصمیم بگیرید. این فایل ها ممکن است پس از باز شدن اطلاعات سیستم شما را بدون اطلاع شما دستخوش تهدیداتی کنند و با حذف، انتشار یا دستکاری آن، امنیت اطلاعات شما را به مخاطره بیندازند. علاوه بر این ورود ویروس ها و بد افزارها به سیستم یا گوشی شما از طرق دیگر هم امکان پذیر است. مانند زمانی که یک حافظه جانبی را به دستگاه خود متصل می کنید این اتصال می تواند فایل مخرب را به دستگاه شما منتقل کند و امنیت اطلاعات را به خطر بیندازد. اما در این رابطه باید چه کرد؟ یکی از مهم ترین اقدامات که باید در فعالیت با ابزارهای ارتباطی مورد توجه قرار بگیرد، این است که پوشه های حاوی اطلاعات محرمانه، خصوصی و ارزشمند را در دستگاهی که با آن به شبکه اینترنت متصل می شوید، برای دراز مدت نگهداری نکنید. بهتر است این اطلاعات را به یک حافظه جانبی وارد کنید تا نگرانی انتشار یا تخریب آن ها را نداشته باشید. از آنتی ویروس های معتبر برای اطمینان از پاکسازی دستگاه خود از بد افزارها، استفاده کنید. از گشودن فایل های مشکوک و ناشناسی که محتوا و مرجع آن را نمی شناسید صرف نظر و محتوا را از حساب خود حذف کنید.

امنیت مخاطبان را فراموش نکنید

اگرچه این موارد مربوط به بسترسازی برای تأمین امنیت حریم خصوصی شما در دنیای ارتباطات است و به واسطه آن می توانید چارچوبی امن برای فعالیت های خود فراهم سازید، اما اگر قرار است آغازگر یک ارتباط و یا ارسال کننده یک پیام باشید افزون بر این موارد، مأموریت جلب اعتماد مخاطبان را هم بر دوش خواهید داشت.

اگر برای آغاز ارتباط نیازمند دریافت اطلاعاتی از مخاطب خود هستید، از گرفتن اطلاعات غیر ضروری و خصوصی وی اجتناب کنید. اگر مخاطب شما احساس کند در این فرآیند ممکن است دچار تهدید امنیت اطلاعات و یا ورود به حریم خصوصی اش شود، ممکن است در همان ابتدا از این ارتباط منصرف شود. از این رو بهتر است در حریم خصوصی مخاطب کنکاش زیادی نکنید و فقط اطلاعاتی را بخواهید که برای پیشبرد هدف ضروری است. مخاطب را مورد احترام قرار دهید و با رعایت حد ومرزهای معروف، از نزدیک شدن بی دلیل به وی خودداری کنید. از صحت و سلامت اطلاعات و پوشه هایی که برای مخاطبتان ارسال می کنید، اطمینان خاطر حاصل کنید تا از این طریق با تأمین امنیت، اعتماد لازم برای ارتباط را ایجاد کرده باشید.

جای خالی فرهنگ

و اما بخش عمده مسائل در رابطه با تأمین امنیت در دنیای ارتباطات معطوف به فرهنگ استفاده از این ابزارهاست. فرهنگی که از آموزش نشأت می گیرد اما در جایی به طور رسمی آموخته نمی شود و افراد به صورت تجربی و در برخوردهای اجتماعی این اصول را یاد می گیرند. ریشه تمامی این اصول نیز در باوری است که هر فرد نسبت به حریم خصوصی خود دارد و بر آن مبنا حریم دیگران را هم ارجمند می شمارد. در چنین فضایی به نظر می رسد دنیای ارتباطات  به معنا و مفهوم خود به طور واقعی سوق پیدا می کند. بدیهی است حتی چنین رویکردی جواز بی دقتی و سهل انگاری را صادر نمی کند، چه این که پیش از دیگران و اقدامات مخرب متخلفان، هر فرد در برابر حریم خصوصی و امنیت اطلاعات خود مسئول است و با آگاهی و دانش می تواند این امنیت را پایدار کند.

*

در کنار همه این موارد برای تأمین امنیت در دنیای ارتباطات قانون نیز به یاری کاربران و افراد شتافته است و کسانی که به هر دلیل وارد حریم خصوصی دیگران شوند یا بخواهند اطلاعات شخصی و محرمانه را ابزار تهدید قرار دهند یا منتشر و تخریب کنند را مورد مجازات قرار می دهد. اما این مورد زمانی صدق می کند که امکانی برای شناسایی فرد متخلف وجود داشته باشد و از این رو در کنار همه حمایت های قانونی افراد باید بیشترین احتیاط را به کار ببندند تا اطلاعات آن ها به واسطه برقراری ارتباط در معرض چنین خطراتی قرار نگیرد چرا که حتی با حمایت قانون نیز نمی توان صدمات و خسارات ناشی از این رویداد را جبران کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *