فناوری مقاله

از بند اسارت تکنولوژی خود را رها کنید

تمام دنیا را نمیدانم اما به جرات می توانم بگویم تمام آدم هایی که در این برهه از زمان، در ایران زندگی می کنند، اسیر ترین و معتاد ترین هستند که شاید چندین سال بعد، درباره شان کتب های زیادی نوشته شود، درباره آن هایی که مدام سرشان را در گوشی تلفن همراهشان فرو برده اند و مدام در حال جستجو هستند، همان هایی که ساعت ها می توانند یک جا بنشینند و سرگرم شبکه هایی شوند که به اشتباه اجتماعی نامیده شده اند، اما در واقع کاربران خود را اجتماع به دور کرده است. هیچ وقت در مخیله ادمی نمی‌گنجد که یک دستگاه کوچک بتواند آنقدر تاثیر قوی و مخربی بر روح و مغز انسان بگذارد که کمل غرق در آن شویم که دیگر قرمه سبزی های مادر، به خوشمزه گی قبل نباشد. با این دستگاه کوچک آن قدر در اتاق هایمان غرق شویم که اگر دزد هم بیاید و اموالمان را به تاراج ببرد، هیچ متوجه نشویم. حتی در بعضی مواقع این دستگاه کوچک برای ساعت خواب و بیداری هایمان هم نقشه می کشد.

انقطاع بین نسلی نتیجه رشد فضای مجازی
این توصیف ها حال و احوال امروزی بسیاری از ما انسان های قرن تکنوولوژی است که در معرض افسردگی و انزوا قرار داریم اما نمی دانیم  که به چه دامی افتاده ایم.
هر روز و ساعت و لحظه، به تنهایی مجازی خود فرو رفته ایم، با آدم های مجازی، حرف می زنیم، درد دل می کنیم، مصرف اینترنت هایمان روز به روز افزایش میابد و  هزاران هزار رفتار و عکس العمل مجازی با شخصیت هایمان گره خورده است. هرچند اسیری در دام اینترنت و گوشی های هوشمند پیر و جوان نمی شناسد اما تعداد اسرای جوان بیش از پیش به چشم می خورد به گفته جامعه شناسان رشد روز افزون استفاده از اینترنت و فضای مجازی باعث بروز انقطاع بین نسلی می شود. به طور کلی در سطح جهان جوانان به سمت ارتباطات مجازی تمایل پیدا کرده‌اند به نحوی‌ که بسیاری از معلومات و اطلاعات بین‌المللی را از این طریق کسب می‌کنند. هرچند تکنولوژی مزایای بسیاری دارد اما به نظر میرسد که ضررهایی که به روح و جسم بشر در اثر عدم آموزش استفاده بهینه بیشتر از مزایای آن است. انقطاع بین نسلی که پیشتر به آن اشاره کردیم یکی از ضررهای استفاده بی حد و مرز از تکنولوژی های همیشه در دسترس است.

رابطه مستقیم توهم و شبکه‌مجازی

توهم در پی اعتیاد به شبکه های مجازی از دیگر معایب استفاده از اینترنت است که کمی درباره آن می گوییم، شبکه های اجتماعی باعث بروز ذهن گرایی و توهم در میان جوانان می شود به نحوی که خطرات بیش از اندازه ای دارد. یکی از علل عمده روی آوردن به این شبکه ها مد شدن آن در میان افراد جامعه، بالخص جوانان است به نحوی که افراد در مجامع مختلف از یکدیگر در خصوص داشتن یا نداشتن عضویت در یک شبکه اجتماعی سوال می کنند، لایه دوم استفاده کنندگان از این شبکه ها کسانی هستند که به دنبال کسب منافع سیاسی یا اقتصادی هستند که البته این لایه، افراد بیشتری از کاربران را در خود جای داده است. استفاده از برخی از شبکه های اجتماعی به دلیل عدم حضور افراد در فضایی واقعی و سیر کردن در فضایی مجازی در ظاهر کمترین خطر، نگرانی و دغدغه را برای جوانان ایجاد می کند به طوری که در این گونه فضاها کاربر می تواند به راحتی رفتارها، عقاید و تفکرات خود را مطرح سازد با این نگاه که ریسک بیان این اندیشه ها بالا نیست.

تاخر فرهنگی آسیبی عیان

تاخر فرهنگی  از دیگر عوامل آسیب زا در این حوزه است، در ابتدای راه به دلیل بروز پدیده تاخر فرهنگی و اینکه فرهنگ استفاده از پدیده های ارتباطی پس از ورود، مورد توجه قرار می گیرند، نوعی سرگشتگی و به هم ریختگی در این مسئله را شاهد هستیم که البته در برخی از موارد و در شکل گیری شخصیت کاربر اثرات خطر آفرینی دارد.

تمام موارد ذکر شده به نوعی، آسیب های پنهان استفاده از اینترنت می باشد، بسیاری از ما، آسیب های پیدای استفاده از اینترنت که ناشی از قرار گیری افراد در معرض انواع امواج است، را به خوبی میدانیم، آسیب به پوست، مغز و اختلالات روانی همه و همه از یک دستگاه کوچک و انواع امواج های غیر قابل رویت رخ می دهد.

قرار گیری در معرض امواج و استفاده بیش از حد از موبایل، لپ تاپ و نت بوک ها جزو لاینفک زندگی شده است.

برای در امان ماندن از این نوع آسیب ها چه کنیم؟ در ادامه مطلب فوق به عوارض ناشی از استفاده تلفن همراه و مودم‌های اینترنتی اشاره می‌کنیم.
۱- کاهش مدت زمان مکالمه‌(مطالعات نشان می‌‌دهد اگر شما بیش از دو دقیقه با تلفن همراه صحبت کنید، امواج مغزی شما تحت تاثیر امواج تلفن همراه قرار می‌‌گیرد)

۲- تلفن همراه را در جیب شلوارتان قرار ندهید.

۳- پس از برقراری ارتباط موبایل را روی گوشی خود قرار دهید.
۴-  تلفن همراه‌تان را داخل پوشش‌های فلزی قرار ندهید.

۵- هنگام خرید تلفن همراه به میزان اِس اِی آر آن توجه کنید.
۶- به هنگام مکالمه از هندزفری استفاده کنید.

۷- به هنگام مکالمه از اسپیکر یا پخش صدا استفاده کنید.

۸-  جلوی آنتن موبایل‌تان را نپوشانید. (مسدود کردن آنتن تلفن همراه هنگام استفاده از آن، مقدار پرتوهای جذب شده از طریق مغز را افزایش می‌‌دهد).
۹- بهتر است موبایل را هنگام خواب دور از خودتان قرار دهید.

۱۰- موبایل خود را از بیماران خاص دور کنید. (امواج الکترومغناطیس تاثیرات مخربی بر روی سلول‌‌های ضعیف گذاشته و می‌‌تواند در پیشرفت بیماری و طولانی شدن درمان آن تاثیر بگذارد).

۱۱- استفاده از تلفن همراه در کنار تخت بیماران و یا تجهیزات پزشکی خطرناک است. (سازمان جهانی بهداشت یک سری وسایل و تجهیزات پزشکی را مشخص کرده است که موبایل و سیستم‌های وایرلس از فواصل نزدیک می‌‌تواند روی آنها تأثیر بد بگذارد).

۱۲- موبایل در پمپ بنزین ممنوع است. (امواج موبایل به دلیل داشتن پرتوهای قوی امواج الکترومغناطیس می‌‌تواند با برخورد به اشیای فلزی حالت جرقه ایجاد نماید).

۱۳- اتصال به اینترنت موبایل، امواج الکترومغناطیسی را چندین برابر می‌‌کند؛ تا جایی که امکان دارد به اینترنت همراه خود وصل نشوید.

۱۴- از پیام یا تلفن ثابت به جای تماس با تلفن همراه استفاده کنید.

۱۵- پژوهشگران علوم پزشکی در مؤسسه ملی بهداشت آمریکا اعلام کردند افرادی که از گوشی‌‌های تلفن همراه استفاده می‌‌کنند، پنج برابر بیشتر در خطر ابتلا به انواع تومورهای مغزی قرار دارند.

۱۶- مودم های اینترنتی بدون سیم را از کودکان دور کنید.

۱۷- از آنتن های BTS دوری کنید.

۱۸- حدالامکان از حالت آفلاین استفاده کنید.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *