فناوری مقاله

آینده پردازش ابری

یکی از تکنولوژی های به روز دنیای اینترنت، پردازش ابری است. مفهوم «ابر» (cloud) در علوم رایانه در دهه ۱۹۶۰ برای نخستین بار توسط دانشمندی به نام لیکلیدر (Licklider) مطرح شد. در گذشته که تبادل اطلاعات بر عهده دو ابر رایانه صورت می‌گرفت، اشتراک گذاری اطلاعات کاربران بسیار زمان بر بود. در نتیجه عمل پردازش با کندی رو به رو می‌شد. کندی و اتلاف وقت عاملی شد تا ایده پردازش ابری شکل بگیرد. با این حال اجرای عملی این ایده تا سال ۲۰۰۸ به طول انجامید و طی چند سال به یکی از اصلی‌ترین گزینه‌ها برای ذخیره فایل‌های مختلف تبدیل شد.
شبکه کردن کامپیوترها و پردازش‌های مجازی، به تدریج پیشرفت کرد و تکنولوژی پردازش ابری، جهت انجام محاسبات پیچیده به وجود آمد. پس از چندین سال آزمایش، این سرویس در اختیار کاربران قرار گرفت. از آنجا که پهنای باند و نیز توان پردازشی ازجمله مهم‌ترین نیازهای کاربران در دنیای وابسته به رایانه به‌شمار می‌رود، بسیاری از شرکت‌ها به دنبال راه‌حلی بودند که در آن نیازی به خرید انواع تجهیزات گران قیمت زیرساختی (نظیر انبوهی از رایانه‌های سرور) نباشد و در عوض بتوان از توان مورد استفاده قرار نگرفته سرورهای موجود بهره گرفت.
پردازش ابری ضمانت می‌دهد
آخرین تکنولوژی پردازش ابری به کاربر این تضمین را می‌دهد که منابع و اطلاعات خود را به صورت کاملا امن، ذخیره کند و هرگاه که تمایل داشته باشد برای سایر کاربران، به اشتراک بگذارد. اما مهمترین مزیتی که این تکنولوژی برای کاربران دارد، این است که لازم نیست هزینه ای برای تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری بپردازند و فقط بهای استفاده از خدمات را می‌پردازند. براساس نتایج به دست آمده از یک نظرسنجی جدید، حدود ۳۴ درصد کارشناسان در حوزه آی‌تی از ابزارهایی که روی سرورهای ابری واقع است استفاده می‌کنند و ۴۳ درصد دیگر نیز قصد استفاده از این سرورها را در آینده دارند.
افزون بر این، بیش از ۳۱ درصد پاسخ‌دهندگان به این نظرسنجی، نرم‌افزارهایی مهم و حیاتی (نظیر سامانه‌های مدیریت شرکت یا حسابداری) را روی سرورهای ابری قرار داده و از آنها استفاده می‌کنند.
در واقع بسیاری از شرکت‌ها به جای این‌که اطلاعات مهم و حیاتی خود را روی سرورهایی داخلی و ویژه سازمان خود ذخیره کنند، به استفاده از سرورهای ابری روی آورده‌اند.
همچنین حدود ۶۶ درصد دیگر از شرکت‌کنندگان اعلام کردند که در حال برنامه‌ریزی برای انتقال داده‌ها و برنامه‌های مهم خود به این سرورها هستند.

 

آینده پردازش ابری

پس از توضیحات عمومی و آشنایی کلی با فناوری پردازش ابری، خوب است کمی نیز درباره آینده این تکنولوژی بدانیم. سیر صعودی این تکنولوژی سبب می‌شود که توجه به آینده رایانش ابری در راس قرار گیرد. در چند سال اخیر، بسیاری از شرکت‌ها و افراد به استفاده از سرورهای ابری برای ذخیره اطلاعات و برنامه‌های کاربردی خود روی آوردند. اما چه فردایی در انتظار پردازش های ابری است؟
براساس پیش‌بینی کارشناسان، رایانش ابری در چند سال آینده رونق بیشتری به خود می‌گیرد و به یک گزینه اصلی برای ذخیره اطلاعات در دنیای مجازی تبدیل می‌شود.
به طوری که هر روز شاهد استقبال بیشتر و گسترش روز افزون آن هستیم. همین حالا نیز بدون چنین سرویسی، نیمی از اپلیکیشن های پرکاربرد امروزی را نمی دیدیم.روی هم رفته، بسیاری از کارشناسان حوزه علوم رایانه بر این باورند که آینده دنیای دیجیتال با رشد رایانش ابری گره خورده است و این شیوه نوید بهره‌گیری با امنیت و ثبات بیشتر و البته هزینه کمتر از سرورهای مورد نیاز کاربران را با خود به همراه دارد.
با تمام این تفاصیل، واقعیت آن است که رایانش ابری تا رسیدن به کمال راه زیادی در پیش دارد. محققان فراوانی در کارگروه‏های مختلف در حال بررسی و ارائه راهکار برای موضوعات چالش برانگیز رایانش ابری هستند. ذخیره سازی ابری به کاربران این امکان را می دهد که از هرکجا و در هر شرایطی به داده های خود که صد البته حضوری در دستگاه های خودشان ندارند، دسترسی پیدا کنند. خواه دستگاه در میان استفاده از داده ها دچار اشکال شود و خواه شخصی درون یک ترمینال شلوغ و به دور از سیستم خانگی خود باشند،این اعتماد به سرویس های ارائه دهنده ی فضای ابری است که همیشه داده های شمارا در امنیت و حریم دست نخورده اش، نگاه داری و صیانت می کند.
هرچه ما در این مسیر به پیش برویم، تکنولوژی ابری ملزم خواهد بود که سطح امنیت خود را برای پاسخ گویی به نگرانی های عموم کاربران افزایش داده و تقویت نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *